לידה בשבת

אחד הדברים שיש להיערך אליהם לקראת הלידה, היא האפשרות של לידה בשבת או בחג וסביבנו אינסוף סיפורים וחוויות בנושא. אין ספק כי על כל זוג להתייעץ ולשאול את רבו באופן אישי והתיאור להלן אינו תחליף לכך, אלא נועד להציג את העקרונות והשאלות שיש להקדיש להן מחשבה על בסיס נסיון והנחיית רבנים מומחים בתחום.
 
הקו המוביל הוא שהלידה עצמה נכנסת בגדר "פיקוח נפש" וכל הפעולות הנדרשות לצורך הלידה מותרות בשבת לכולי עלמא. הקו השני עליו יש הסכמה הנו שכל דבר היכול להקל על היולדת מותר גם הוא אך כאן נכנסות פרשנויות שונות של עד כמה.
 
אם במהלך השבת התעורר מצב של ספק ואינך יודעת אם לגשת לבית החולים או לא עדיף להתקשר לחדר הלידה ולהתייעץ מאשר לצאת לדרך.
 
נסיעה בשבת:
הנסיעה עצמה לבית החולים לצורך הלידה מותרת לכל הדעות, אך הינה עדיין אחת הבעיות המורכבות ביותר עקב ריבוי הפעולות הכרוכות בה ליולדת ולמלווים אותה. בקישור שלהלן שיעור וידאו מפי הרב אברהם יוסף העוסק בנושא לידה בשבת- הכנה וליווי (כחצי שעה).  
קיימות שלוש דרכים להגיע לבית החולים: באמבולנס, מונית או ברכב הפרטי. האפשרות הטובה ביותר הלכתית היא השימוש באמבולנס.
אם הדבר אינו מתאפשר ניתן לנסוע במונית (אפילו אם הנהג יהודי, וכמובן שנהג גוי עדיף), אך יש לעשות השתדלות מראש ולהכין כסף בארנק על מנת שלא יהיה צורך בהתעסקות עם ענייני תשלום. יש לתת לנהג להוציא את הכסף המגיע לו מהארנק בעצמו. בעדיפות אחרונה נסיעה ברכב פרטי, אך אם אתם משתמשים באפשרות זו יש להקפיד על צמצום חילול שבת ככל שניתן. ניתן לצמצם את חילול השבת באמצעות העמדת הרכב מבעוד מועד בעמדה נוחה ליציאה (לחסוך רוורס), לפתוח את הרכב באמצעות מפתח ולא באמצעות השלט, לא להדליק אורות ולא לאותת כל עוד אין בכך סכנה לנהגים האחרים. מצד שני מי שאינו מתפקד היטב תחת לחץ, רצוי כי ייסע כרגיל על כל הכרוך בכך ובלבד שלא יסכן עצמו או את הנהגים האחרים. מרגע ההגעה לבית החולים יש לומר לשומרים כי אתם ללידה דחופה (זה הזמן להציג קצת היסטריה כדי להפחית את העיכוב והאישורים של שומרים בקשר המתלבטים כיצד לנהוג) כדי שיפתחו לכם את השער מראש. במידה ולא בדקתם את הנושא בבית החולים מבעוד מועד (ורצוי מאד לשאול ביום חול) אז הגיעו עם הרכב ככל שניתן סמוך למחלקת יולדות או חדר מיון. מרגע שהיולדת ירדה, הרכב הפך מוקצה וכאן הבעיה המרכזית. ישנם בתי חולים בהם ניתן למצוא גוי אשר יחנה את הרכב ותקוו כי תמצאו אותו אחר כך, ישנם מקומות בהם מסיבות ביטחוניות ונגישות לאמבולנסים בחירום יש לפנות את הרכבים וגם זה מותר (רצוי על ידי גוי או השומר בבית החולים) אך הפתרון המוצלח ביותר אם יש לכם עוד מעט זמן והיולדת מסוגלת ללכת מהחניה הקרובה אז לחנות שם. לגבי כיבוי הרכב ישנה בעיה אמיתית ואין היתר לכך וניתן לחפש גוי שיכבה הרכב וינעל אותו עבורכם.
 
כניסה לבית החולים:
במרבית בתי החולים כניסה נפרדת בשבת ללא צורך במעבר דלתות חשמליות, עם זאת לגבי הכניסה למחלקה לעיתים אין מנוס מדלת חשמלית, מעלית או לחיצה באינטרקום ואז אם הזמן לוחץ בצעו את הפעולה הנדרשת בדרך הרגילה אך אם ניתן להמתין לגוי שיפתח עבורכם ותצטרפו אליו עדיף ואם לאו לעשותה בדרך שינוי ובגרמא עדיף. 
 
רישום ותיעוד:
כל רישום בבית החולים המתבצע בידי הצוות, נעשה מסיבות רפואיות של בריאות המטופל וכל עוד אין צורך שהחולה יחתום על אישור כלשהו הרי שהדבר אינו בשיקול דעתכם. במידה ויש צורך בחתימה ואישור החולה או משפחתו, למשל לצורך הסכמה לזריקת אפידורל או לניתוח קיסרי, אפשר להסתפק במתן הסכמה בעל פה בנוכחות שני עדים שיכולים להיות מצוות בית החולים. הדבר אף מעוגן בחוק זכויות החולה התשנ"ו, סעיף 14 ג'.
 
לידה:
מעבר להליך הרפואי הנדרש, ניתן למצוא דעות שונות לגבי מה מותר לצורך ההקלה על היולדת. עמעום אורות בחדר והשמעת מוסיקה מרגיעה הגם שמקובלים בחדרי לידה על מנת להרגיע את היולדת, אין לעשותם אם אינם הכרח. עמעום אורות ניתן לעשות בשינוי ועדיף על ידי גוי, השמעת מוסיקה אסורה בכל מקרה (זה הזמן לזמר בצוותא ניגוני שבת).
 
לאחר הלידה:
בתום הלידה נמשך הטיפול באם ובתינוק/ת כחולות, אך הבעל והמלווים האחרים אין להם כל דין מיוחד עוד. יוצא מן הכלל הוא מקרה בו הבעל או המלווים צריכים לשוב ולטפל בילד חולה וכדומה אזי במידה ויש נהג גוי היכול להסיעם יש מקום להקל בכך.
 
 
 
Comments