צומות בהיריון

שישה צומות בלוח השנה היהודי- צום גדליה, יום כיפור, עשרה בטבת, תענית אסתר, יז' בתמוז ותשעה באב. האם על נשים הרות לצום בצומות אלו? לפנייך התייחסות לצומות בהריון מנקודת מבט הלכתית ורפואית. כמובן שכל המובא כאן איננו תחליף להתייעצות עם רופא ועם רב לגבי המקרה הפרטי שלך.

 

מבחינה הלכתית ישנה הבחנה בין ארבעת הצומות הקטנים שבהם מעיקר הדין נשים הרות פטורות מצום, לבין יום כיפור ותשעה באב שבהם נשים הרות שהריונן תקין חייבות לצום. במידה והריונך נחשב כהריון בסיכון גבוה יש להתייעץ עם הרופא (כמובן שרצוי להתייעץ עם רופא ירא שמיים) לגבי הבעייתיות שבהריון הספציפי ועם תשובתו לגשת לרב.

 

מהי השפעתו של הצום בהריון?

מדי שנה במוצאי יום הכיפורים העיתונים מדווחים על עלייה במספר היולדות במהלך החג, ובכך גורמים לנו להאמין כי הצום מזרז לידה. עובדתית, רוב הלידות המתרחשות ביום כיפור עצמו ובמוצאי החג הן לידות בזמן. יש עדות מחקרית מעטה לכך שהצום גורם ללידות מוקדמות בקרב נשים שאינן בסיכון גבוה (אולם יש להדגיש כי לא נעשו מחקרים רבים על צום בהריון ועל השפעת הצום על ההיריון ועל הקדמת הלידה). ישנן מספר השערות להסברת התופעה:

  • צום גורם לעלייה בהורמון ADH, שהוא הורמון הדומה להורמון מייצר הצירים- האוקסיטוצין. בשל הדמיון המבני בין שני ההורמונים כאשר עולה ריכוז הורמון הADH בדם, הגוף מפרש זאת כאילו הופרש אוקסיטוצין ומייצר צירים.
  • הירידה בסוכר בדם האם במהלך הצום גורמת לשינוע של חומצות שומן בגוף העובר, מה שעשוי להוות זרז לתחילת תהליך הלידה.

כיצד משפיע הצום על הגוף ועל העובר?

בזמן צום, גוף האדם מנצל לצרכי אנרגיה קודם כל את רזרבות הסוכרים הנאגרות בעיקר בכבד. מאגרים אלו מספיקים רק  ל-12 שעות, ולאחר מכן הגוף משתמש בחומצות שומן ממאגרי השומן בגוף.  תוך כדי התהליך נוצרים ומצטברים בגוף גם  גופי חומצה (קטונים). הקטונים אינם פוגעים לרעה בגופו של אדם בוגר, אולם הם מגיעים לעובר דרך השלייה. אין ספק שבמינונים גבוהים מאוד הקטונים יכולים להזיק לעובר, אולם הריכוז של גופי החומצה המצטברים בזמן צום נמוך ואין הוכחה או רמז שהוא מזיק. לפיכך, אישה שהריונה איננו בסיכון מחויבת בצום יום כיפור. בתשעה באב ניתן להקל יותר ובמקרים רבים ניתן לסמוך על דברי הגר"י פישר ועוד ולהקל למעוברת.

 

ומה אומרת ההלכה?

מפאת חשיבותו של הצום קיים בהלכה מושג של "אכילה ושתיה לשיעורין", שפירושו- כמות מוגדרת של שתיה או אכילה כל 7 דקות, המאפשרת לאישה לקבל את הנוזלים שהיא צריכה אך עדיין לא להסיט את דעתה מהצום. הכמות הבסיסית המותרת לשתיה היא "חצי לוגמיו", כלומר חצי מכמות הנוזלים שניתן להחזיק בפה, כ-40 סמ"ק.

 

כיצד אמדוד את הכמות המתאימה לי? 
כדי לדעת מהו ה"חצי לוגמיו" שלך מלאי את פיך מים עד למקסימום שאת יכולה להכיל ואז העבירי את המים לכוס חד פעמית ריקה. מחצית מכמות המים שבכוס היא הכמות שמותר לך לשתות במקרה ויש לך היתר רבני לשתיה לשיעורין. מומלץ לסמן מספר כוסות לפני החג, כדי לא להיתקע בלי כוס בזמן אמת...

 

אני רוצה להכין את גופי לצום, כיצד ניתן לעשות זאת?

  • יום ואפילו יומיים לפני הצום כדאי להרבות בשתייה (10 עד 12 כוסות ליום) ובמקביל להפחית את כמויות הקפאין המצויות בקפה, בתה רגיל, בשוקו ובקולה. כדאי להימנע משתייה ממותקת או מלוחה.
  • לא מומלץ לשתות כמות גדולה של מים ממש לפני הצום כיוון ששתייה כזו עלולה לגרום כאבי בטן והקאות.
  • בערב יום הכיפורים מומלץ לאכול מספר ארוחות קטנות המכילות פחמימות מורכבות (לחם, פסטה, אורז), קטניות, ירקות וחלבון (דגים, ביצים ועוף).

ואם אני מרגישה לא טוב במהלך הצום?

אם את בתחילת הריונך וסובלת מבחילות והקאות- ברגע בו את מרגישה סחרחורת או הרגשת התעלפות או הקאה ואפילו הרגשת בחילה שלפני הקאה, עליך להתחיל לשתות נוזל מזין (כמו מיץ ענבים טהור או מהול, למשל) בכמויות של 40 סמ"ק כל 7 דקות עד שהסחרחורת או הרגשת ההתעלפות חולפת.
גם בלי הרגשת התעלפות, אם את מרגישה רע מאד, עד כדי כך שלמרות שאת זוכרת שיום כיפור היום, בכל זאת את מרגישה רע עד כדי כך שלפי הרגשתך את מוכרחה לשתות, גם אז מותר לך להתחיל לשתות נוזל מזין בכמויות של 40 סמ"ק כל 7 דקות עד שהרגשת הכורח לשתות תחלוף.
בתשעה  באב במקרה כזה, את רשאית לשתות ללא שיעורין ברגע שאת מרגישה את הבחילה.

בשלבי הריון מתקדמים יותר- אם מתחילים צירים כואבים (אפילו ציר כואב יחיד), עלייך להתחיל לשתות ללא הקפדה על שיעורים.
נוסף על כך, מומלץ שלא תלכי לבית הכנסת אלא תישארי לנוח בבית, רצוי במקום ממוזג.

 

 

 

 

Comments