שאלות נפוצות

מה זו דולה?

דולה היא אשת מקצוע בתחום הלידה אשר תומכת ומסייעת ליולדת ולבן- זוגה משלב ההיריון דרך הלידה ועד לימים הראשונים של ההורות. בעברית נקראת הדולה "תומכת לידה" ואכן זוהי מהות תפקידה- הדולה מספקת תמיכה פיסית ונפשית לשני בני הזוג בתהליך הפיכתם להורים.

 

מה בדיוק עושה הדולה בלידה?

הדולה היא חלק מצוות שלם, הכולל גם מיילדת ולעיתים רופא, והמסייע ליולדת בשעת הלידה. בעוד שתפקידם של המיילדת והרופא הוא רפואי וכולל מעקב אחר מצב האם והעובר וקבלת התינוק, תפקיד הדולה הוא כוללני יותר ומכיל מרכיבים פיסיים ונפשיים. רוב הדולות משתמשות בשיטות מהרפואה המשלימה כגון רפלקסולוגיה, אקופרסורה (לחיצות בנקודות מסוימות בגוף המשככות כאבים), שיאצו, דמיון מודרך ועוד.  מרבית הדולות עושות שימוש בשמנים ארומאטיים לעיסוי ולהרחה ומסייעות בשינוי תנוחות ותנועות במהלך הלידה. כל דולה פועלת באופן אחר, על פי צורכי היולדת בלידה הספציפית ועל פי הכשרתה ויכולותיה. עבור חלק מהיולדות עצם הנוכחות של הדולה בחדר מרגיעה ונוסכת ביטחון והן אינן זקוקות לעזרה נוספת, אחרות זקוקות למגע ולעיסוי מתמיד- דולה טובה יודעת להיענות לצרכיה של היולדת אותה היא מלווה ולספק לה את מה שהיא זקוקה לו באותו הרגע.

 

אני מתכננת לקחת אפידורל. האם יש טעם לקחת דולה?

בוודאי, ואפילו יותר מבלידה ללא אפידורל!  ראשית, כיוון שהאפידורל לא ניתן מיד עם תחילת הצירים אלא רק לאחר ההגעה לבית החולים ומתן עירוי נוזלים. עד לקבלת האפידורל תוכל הדולה לסייע לך להתמודד עם הצירים בדרכים טבעיות. שנית, גם לאחר קבלת האפידורל יש כלים שבהם הדולה יכולה לעזור לך לקדם את הלידה ולחוות חווית לידה טובה, ביניהם רפלקסולוגיה, דמיון מודרך ועוד. שלישית, והחשוב מכל, לאחר מתן  האפידורל חשוב מאוד לשמור על תנועתיות כדי לקדם את הלידה והדולה תסייע לך בכך, תוך שימוש בכלים מקצועיים מתחום הרפואה המשלימה שיוכלו להמריץ את פעולת הרחם ולשמר אותה (כל זה כיוון שלאחר מתן אפידורל יש פעמים רבות עצירה מסויימת של הצירים או נסיגה שלהם, והדולה מסייעת לשמור על צירים אפקטיביים).

 

האם נוכחות הדולה לא מפריעה לאינטימיות הזוגית בשעת הלידה?

לנוכחות בן הזוג בלידה ישנה חשיבות מיוחדת כיוון שהוא משרה על בת זוגו הרגשת אהבה וביטחון זוגי, שאותם רק הוא יכול להעניק לה. נוכחות הדולה מסייעת גם ליולדת וגם לבן זוגה להרגיש בטחון בתהליך הלידה ומפנה את בן הזוג לעבור גם הוא תהליך של התקרבות לבת זוגתו והפיכה לאב, ואינה גורעת מהקשר ביניהם. בדיוק כפי שנוכחותה של המיילדת או נוכחות רופא אינם פוגמים בקשר הזוגי, כך גם נוכחות הדולה לא רק שאינה פוגעת אלא במקרים רבים אף מסייעת.

 

האם הדולה תראה אותי במצבים לא צנועים?

כיוון שאינני יודעת כיצד נוהגות כל הדולות בסוגיה זו אענה בשם עצמי: כדולה, אני מקפידה לשמור על צניעותה של היולדת ככל שהדבר מתאפשר ובהתאם לרצונה. בשעת בדיקות פנימיות אני עומדת ליד ראש היולדת או יוצאת מהחדר אלא אם היולדת מבקשת אחרת, ובשעת יציאת התינוק אני משתדלת להיות לצד היולדת. עם זאת ישנם מקרים רבים בהם היולדת מבקשת את תמיכתי גם כשהיא במקלחת, ואם הדבר לרצונה כמובן שאצטרף אליה.

 

בשביל מה אני צריכה קורס הכנה ללידה?

למרות שהלידה היא תהליך טבעי נשים בעולם המערבי כיום לא חשופות ללידות כחלק מהחיים, ולרוב הלידה הראשונה שהן נוכחות בה היא הלידה שלהן עצמן. נוסף על כך, אנו ניזונות מסרטים וספרים המתארים לידות כחוויות כואבות, שבהן היולדת שכובה על גבה וצורחת את תינוקה החוצה. נשים שלא עברו קורס הכנה ללידה שחשף אותן לאפשרויות לידה אחרות נוטות להאמין כי הדרך היחידה ללדת היא אכן בשכיבה על הגב. אני נוהגת להשוות לידה ראשונה למבחן- כמו שלא היה עולה על דעתך לגשת למבחן מבלי להתכונן, כך לא רצוי לגשת ללידה מבלי ללמוד אפשרויות שונות להתמודדות. קורס הכנה ללידה יכין אותך ללידה וילמד אותך על מגוון האפשרויות שבהם תוכלי להשתמש כדי לחוות לידה טובה יותר.

 

האם את דולה במודיעין בלבד?

לא, אני מלווה לידות בכל איזור ירושלים, המרכז והשפלה. אם את מחפשת דולה במודיעין כמובן שאני הכתובת הנכונה :-) אבל גם אם את צריכה דולה בירושלים או דולה במרכז אשמח שניפגש.

 

 

 

SelectionFile type iconFile nameDescriptionSizeRevisionTimeUser
Comments